24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Епідеміологічна ситуація в районі із захворюваності на туберкульоз залишається складною. За 12 місяців 2017 року на туберкульоз органів дихання захворіло 13 осіб, що у 2,3 рази менше, ніж за аналогічний період 2016 року (30 випадків). Інтенсивні показники відповідно склали 39,7 проти 90,3 на 100 тисяч населення району. Серед захворівших 46,2% виділяли мікобактерії, у 15,4 % випадків виявлено деструкцію легеневої тканини. Померло від туберкульозу 5 осіб (у 2016р. – 3 особи). Серед захворівших у 54 % випадків діагноз встановлено при зверненні за медичною допомогою, 46 % - при проведенні профілактичного медогляду. Протягом року зареєстровано 7 випадків рецидиву туберкульозу. На протязі трьох останніх років в районі реєструються випадки захворювань серед дитячого населення: у 2015 та 2016 р.р. – по 1випадку, у 2017р. - 2 випадки. За 2 місяці поточного року в районі вже захворіло на активний туберкульоз 4 особи, з них 2 виділяють мікобактерії туберкульозу.
З метою раннього виявлення туберкульозу в районі щороку проводиться флюорографічне обстеження дорослого населення. Протягом 2017 р. обстежено 16356 осіб (98,3 % від плану), було виявлено 6 хворих осіб. Дитяче населення охоплене туберкулінодіагностикою на 89% від запланованого обсягу (підлягало – 3600, обстежено – 3211). В минулому році в районі народилось 246 дітей, із них 97% щеплені проти туберкульозу, (7 дітей мали проти покази).
Захворювання туберкульозом виникає, коли у людини знижений імунітет внаслідок різних причин . Збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу, надзвичайно стійкий до висихання, низьких температур і більшості дезинфікуючих засобів. Потрапляючи в навколишнє середовище, залишається небезпечним до 12 місяців. Зараження найчастіше відбувається при спілкуванні з хворою людиною, при вдиханні мікобактерій з краплями мокроти та слини; при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби. Також, коли збудник потрапляє в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд, білизну, речі та ін.
При виникненні таких симптомів, як стійкий кашель, тривале підвищення температури тіла, швидка втомлюваність, втрата апетиту та схуднення, надмірне потовиділення вночі, задишка, біль у грудях, кровохаркання – необхідно якомога швидше звернутися до лікаря. Слід пам’ятати, що своєчасно виявити туберкульоз у дорослих можна за допомогою аналізу мокроти чи флюорографічного обстеження, у дітей – за допомогою проби Манту. Своєчасне кваліфіковане лікування дає змогу у 95 % випадків вилікувати туберкульоз та зменшує ризик ускладнень. Найдієвішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація вакциною БЦЖ на 3-5 день життя, та ревакцинація в 7 років. Поліпшення умов проживання, якісне медичне обслуговування та повноцінне харчування, здоровий спосіб життя - основні шляхи в профілактиці туберкульозу. |