Санітарно епідеміологічна служба Бобровицького району
ses-bobrovica.at.uaМеню сайту

Форма входу

Категорії розділу
Мої статті [44]

Точний час

Погода
Погода в Бобровиці

Наші координати

Адреса: 17400 Чернігівська обл. м.Бобровиця

вул. О.Бичка 1

Телефон: (04632) 2-32-46, 2-32-30

Факс: (04632) 2-32-46, 2-50-20

Зв'язок через сайт: Написати


Пошук

Друзі сайту

НЕофіційна сторінка м.Бобровиця


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

 Каталог статей 
Головна » Статті » Мої статті

Профілактика поліомієліту

Що собою являє поліомієліт? Поліомієліт є гострим інфекційним захворюванням вірусної етіології, тобто виникає внаслідок потрапляння вірусу поліомієліту, котрого існує три типи.

Клінічні прояви даного захворювання дуже різноманітні (поліморфні). У більшості інфікованих осіб (понад 90% випадків) інфекція протікає взагалі безсимптомно. Існують випадки (4 - 8% хворих) коли захворювання протікає з нетиповими клінічними проявами без рухових порушень (абортивна форма). Абортивні форми поліомієліту можуть проявлятися у вигляді гострих респіраторних інфекцій, гострих кишкових інфекцій, у деяких (1% хворих) розвивається серозний менінгіт. Лише у 1-10 осіб із 1000 сприйнятливих до поліомієліту (до 1%) виникає класична паралітична форма захворювання, яка супроводжується ураженням рухових нейронів клітин спинного мозку, що обумовлює стійке блокування їх функцій з розвитком паралічів і парезів.

Паралітична форма захворювання має початок, котрий властивий і багатьом іншим інфекційним захворюванням: підвищення температури тіла, навіть до високих значень, головний біль, біль у горлі, нежить, розлади травної системи (нудота, блювання, діарея). Такі перші симптоми можуть тривати від декількох годин до 1-5 днів.

Потім поліомієлітне захворювання набирає властивих йому клінічних проявів – розвиток гострих в’ялих паралічів. Гострі в’ялі паралічі (ГВП) вражають м’язи тулуба, рук, ніг (найчастіше проксимальні відділи), мають асиметричне ”мозаїчне” розташування і супроводжуються наступними симптомами: зниження загального тонусу м’язів з наступною їх швидкою атрофією, зміна ходи та постави людини, зниження сухожильних рефлексів, при цьому чутливість збережена.

Зараження вірусом поліомієліту відбувається по класичному фекально-оральному механізму передачі, як і більшістю інфекцій кишкової групи. Джерелом поліомієлітної інфекції виступають хворі на паралітичні та не паралітичні форми поліомієліту або, що є більш важливим і небезпечним, вірусоносії, котрі не маючи виражених клінічних проявів захворювання виділяють вірус в навколишнє середовище. Збудник поліомієліту не має специфічного переносника, як, наприклад, кровосисні комахи при трансмісивних інфекціях, тому передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основними факторами передачі збудника є брудні руки, іграшки та багато інших предметів побуту, інфікована вода та їжа. Як і у більшості кишкових інфекцій важливу роль у перенесенні збудника поліомієлітної інфекції відіграють мухи, тому активна боротьба з ними може суттєво знизити ризик зараження поліомієлітом. Також, слід пам’ятати той факт, що вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися живим у навколишньому середовищі: у воді – 3-4 місяці, з фекаліями у грунті – до 6 місяців.

Окрім основного фекально-орального механізму передачі збудника можливе зараження і повітряно-крапельним шляхом при чханні, кашлі, коли в навколишне середовище виходять заразні виділення з верхніх дихальних шляхів.

Як довго хворий на поліомієліт є заразним? З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється в гострому передпаралітичному періоді, тобто на протязі тих 5 днів до початку гострих в’ялих паралічів. З випорожненнями вірус виділяється більш тривалий час. Найінтенсивніше виділення вірусу від хворого відбувається в перші 2 тижні захворювання, але може продовжуватись до 4-6 тижнів від початку захворювання.

Найголовніше що потрібно знати про поліомієліт – як його попередити, як від нього вберегтись? Найдієвішим та найпоширенішим методом попередження виникнення поліомієліту є профілактичні щеплення, котрі проводяться у визначений термін за календарем щеплень. Тому, і це стосується в першу чергу батьків, необхідно суворо дотримуватись термінів проведення всіх профілактичних щеплень, в тому числі проти поліомієліту, згідно календаря щеплень, так як він встановлений згідно Законодавства України і його порушення тягне за собою недопущення не щеплених дітей в дитячі заклади.

Також профілактика поліомієліту багато в чому залежить від кожної людини, її навичок особистої гігієни. Необхідно як омога частіше мити руки з милом, що є простим заходом попередження зараження дуже багатьма інфекціями, не тільки поліомієліту. Частіше проводити провітрювання приміщень (2-3 рази на день) та вологе прибирання. Бажане вживання тільки кип’яченої води або спеціальної води для пиття, добре вимитих овочів та фруктів.

Трапляються випадки, коли люди відвідують країни-ендемічні з поліомієліту, тобто країни, де збудник постійно циркулює серед населення і реєструються випадки захворювань. Ендемічними з поліомієліту країнами в світі були і залишаються чотири країни – Індія, Пакистан, Афганістан, Нігерія. Також, окремі активні спалахи поліомієліту спостерігаються у Камеруні, Буркіна Фасо, Гвінеї,Сьєра Леоне, Чаді, Малі, Анголі, Мавританії, Сенегалі. Якщо людина приїхала з такої країни і має симптоми гострої респіраторної або кишкової інфекції, серозного менінгіту, в’ялих паралічів, вона повинна бути ізольована від інших і обов’язково дворазово обстежена на поліомієліт. На контактних з нею осіб накладається карантин строком на 21 день з моменту ізоляції хворого і встановлюється нагляд педіатра та невролога.

  • пам’ятайте! Якщо людину турбують підвищення температури тіла, головний біль, біль у горлі, нежить, розлади травлення, підвищена пітливість, біль та різка слабість в кінцівках, необхідно негайно з вернутись до лікаря.


 

Категорія: Мої статті | Додав: ses-bobrovica0377 (26.10.2017)
Переглядів: 45 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Хостинг від uCoz
Vladimir Bida bobrovica.at.ua © 2018