В Бобровицькому районі щороку реєструються випадки захворювання людей лептоспірозом . Так, в 2016 році захворіло 3 особи, було зареєстровано 1 летальний випадок в жительки с. Кобижча. Зараження відбулося у 2 випадках - побутовим шляхом ( пов'язане з наявністю в господарстві мишовидних гризунів) та при купанні у ставку. За 9 місяців поточного року випадки захворювання не реєструвались.
Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання, що відноситься до групи
антропозоонозів - інфекційних хвороб, спільних для людей та тварин. Збудником лептоспірозу є мікроорганізми - лептоспіри. В прісноводних водоймах зберігають життєздатність до 1 місяця.
Джерелами збудника лептоспірозу є різні види тварин: найчастіше мишовидні гризуни , а також сільськогосподарські тварини, дикі та домашні тварини. З виділеннями перелічених тварин збудник потрапляє у воду водойм, в навколишнє середовище, на харчові продукти, де зберігається тривалий час.
Людина може заразитися лептоспірозом водним шляхом( купаючись у забруднених водоймах, під час риболовлі) або побутовим, вживаючи заражені харчові продукти, під час догляду за хворими тваринами чи обробки їх туш при недотриманні правил особистої гігієни.
Лептоспіри можуть потрапити в організм людини через рот (оральний шлях), ушкоджену шкіру, слизову оболонку рота, носа, очей (контактний шлях передачі).
Інкубаційний період лептоспірозу (термін від моменту потрапляння збудника в організм людини до початку клінічних проявів) може тривати від 2 до 20 діб, найчастіше 7-9 діб. Хвороба починається гостро, при цьому клінічні симптоми схожі з проявами ГРВІ : сильний озноб, загальна слабкість, швидко підвищується температура тіла до 39-400С, з’являються нудота, блювання, головний біль, біль у попереку, сильні болі у м’язах та суглобах. Інколи хворий не може не тільки ходити, а й триматися на ногах. На 3-8 день можуть з’явитися висип на шкірі тулуба і кінцівок, крововиливи в сітківку ока, внутрішні органи.
Лептоспіроз характеризується досить високим рівнем летальності у випадку несвоєчасного, пізнього звернення хворого за медичною допомогою. В такому випадку швидко розвивається гостра ниркова недостатність і хвороба закінчується летально.
Ефективним засобом профілактики лептоспірозу є своєчасна боротьба з гризунами (суцільна дератизація та в приватних господарствах). В успішному лікуванні лептоспірозу має велике значення раннє звернення в лікарню. При появі симптомів хвороби потрібно звернутися до кваліфікованого лікаря, котрий розпізнає захворювання та призначить необхідне лікування. |